Rozpuszczalne formy aspiryny

Tabletki Alka Seltzer zawierają oprócz aspiryny kwas cytrynowy i wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), przez długie lata zwany kwaśnym węglanem sodu. Wodorowęglan reaguje z aspiryną, tworząc jej sól sodową, dzięki czemu rozpuszcza się ona w wodzie i szybciej reaguje. Wodorowęglan sodu reaguje również z kwasem cytrynowym, czego efektem są bąbelki dwutlenku węgla i przyjemny smak przygotowanego do przyjęcia leku.

Rozpuszczalne formy aspiryny można uzyskać, przekształcając kwas acetylosalicylowy – słabo rozpuszczalny w wodzie – w jego rozpuszczalne sole sodu lub wapnia. Po rozpuszczeniu w wodzie powstaje klarowny roztwór, dla wielu bardziej zachęcający do spożycia niż tabletka, którą trzeba połknąć. Niemniej, gdy aspiryna znajdzie się w żołądku, kwaśne środowisko tam panujące powoduje natychmiastowe przekształcenie się leku w nierozpuszczalną formę, z tym, że o postaci drobniutkich kryształków. Nieco mniej podrażniają one błonę śluzową żołądka niż większe cząstki pochodzące z tabletek. Mimo wszystko dla niektórych osób nawet tak podawana aspiryna może być zbyt agresywna. W takim przypadku lekarz może zapisać powlekaną formę aspiryny, której tabletki pokryte są specjalną odporną warstwą chroniącą przed rozpuszczeniem leku w żołądku. Rozpuszcza się on natomiast w jelicie cienkim, gdzie odczyn jest zasadowy.

Mimo że aspiryna jest stosowana od bardzo dawna, może nieść z sobą poważniejsze zagrożenia. Dla niektórych dzieci przyjęcie aspiryny może się zakończyć tragicznie. Jeśli będzie podana w przypadku infekcji wirusowej, takiej jak grypa lub ospa wietrzna, dziecko może zapaść na zespół Reye’a. Z tego względu nigdy nie powinno się podawać aspiryny dzieciom poniżej 12 roku życia. W Stanach Zjednoczonych opakowania z aspiryną muszą zawierać ostrzeżenie: „Dzieci i nastolatki nie powinny stosować tego leku w przypadku ospy wietrznej lub grypy bez konsultacji z lekarzem odnośnie zespołu Reye’a, rzadkiej, ale poważnej choroby”.

Mimo tych niedogodności aspiryna nadal pozostaje cennym lekiem o zastosowaniu szerszym niż tylko uśmierzanie bólu. Uważa się, że aspiryna chroni przed zawałem serca i zakrzepami krwi. Badano również jej skuteczność jako potencjalnego leku przeciwko nowotworom, katarakcie i starczej demencji. Aspirynę podaje się osobom, które przeszły atak serca. Jeśli nie masz problemów z żołądkiem, możesz przyjmować małą tabletkę (100 mg) dziennie. Aspiryna hamuje powstawanie substancji powodujących agregację płytek krwi, pierwszego etapu powstawania zakrzepu. Być może również z tego powodu aspiryna mogłaby mieć zastosowanie w leczeniu starczej demencji, ułatwiając dopływ krwi do mózgu. Uważa się, że aspiryna niszczy wolne rodniki, niezwykle aktywne cząsteczki powstające w wyniku procesów metabolicznych, które, jak się przypuszcza, mogą inicjować powstawanie nowotworów. Aspiryna może zapobiegać katarakcie, gdyż przeciwdziała białkom, które są odpowiedzialne za zmętnienie oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *