Ból dziąseł i zębów w ciąży

Ból dziąseł i zębów w ciąży

Z ciążą wiążą się różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest ból zębów i dziąseł, którego ignorowanie może spowodować poważne konsekwencje. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

Przyjmowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych w postaci tabletek, jest zabronione w okresie ciąży, szczególnie przez pierwsze trzy miesiące. Wyjątek stanowi Paracetamol, który może być krótkotrwale stosowany, ale tylko po pierwszym trymestrze. Zatem dokuczliwy ból ukoić może jedynie wizyta u dentysty połączona z naturalnymi sposobami walki z bólem zęba, czyli płukankami ziołowymi lub zimnymi okładami na policzek.

Wbrew powszechnej opinii, leczenie zębów w ciąży nie jest niebezpieczne dla przyszłych mam ani dla ich nienarodzonych dzieci. Zdecydowanie groźniejsze jest lekceważenie dolegliwości bólowych i zwlekanie z wizytą u dentysty. Oczywiście najkorzystniej byłoby wyleczyć wszystkie zęby przed zajściem w ciąże, tak aby zminimalizować późniejsze ryzyko problemów z zębami i dziąsłami. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, można poddać się leczeniu będąc w ciąży, choć niewskazane jest wykonywanie zabiegów, które można odłożyć na później.

W przypadku konieczności wykonania bolesnego zabiegu, bez większych obaw można poprosić o znieczulenie miejscowe, którego stosowana dawka nie jest szkodliwa dla płodu. Natomiast raczej powinno się unikać badań rentgenowskich, którego promienie jonizujące mogą zaszkodzić dziecku. Jednak gdy stan zapalny zęba jest poważny, często niezbędne okazuje się prześwietlenie. Wówczas należy koniecznie poinformować o ciąży lekarza, który odpowiednio zabezpieczy brzuch przed promieniowaniem. Z kolei, leczenie chirurgiczne zębów w trakcie ciąży powinno się, o ile jest to możliwe, przełożyć na okres po pierwszym trymestrze, a najlepiej wykonać je dopiero po porodzie.

Poza bólem zębów, przyszłe mamy równie często zmagają się z bólem dziąseł, które w okresie ciąży stają się nabrzmiałe i skłonne do krwawień. Alternatywą dla wizyty u dentysty, mogą być w tym przypadku domowe sposoby, na przykład płukanki z szałwii lub z rumianku. Od czasu do czasu, można również przepłukać jamę ustną wodą utleniającą mającą właściwości antybakteryjne.

W czasie ciąży zęby są szczególnie podatne na próchnicę będącą częstym źródłem bólu. Ten stan wynika z porannych mdłości osłabiających zęby oraz skłonności do słodkich i kwaśnych pokarmów powodujących erozję szkliwa. Dla zachowania zdrowego uzębienia ważna jest wówczas nie tylko właściwa dieta, ale także odpowiednia higiena jamy ustnej, między innymi stosowanie past i płynów z zawartością wysokoprzyswajalnego fluoru.

Leczenie zębów w ciąży wiąże się z wieloma przywilejami. Po pierwsze, pacjentki mają prawo do darmowych, wysokiej jakości plomb niedostępnych w standardowym leczeniu. Ponadto, również za darmo przeprowadzane jest u nich leczenie kanałowe, które w przypadku innych pacjentów nie jest refundowane przez NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *