Domowe sposoby na bolący ząb

Domowe sposoby na bolący ząb

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się dokuczliwego bólu zęba jest wizyta u dentysty. Jednakże nie zawsze istnieje możliwość natychmiastowej konsultacji ze stomatologiem. Wówczas jedynym ratunkiem są powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, dla których naturalną alternatywą są domowe sposoby walki z bólem zęba.

Istnieje kilka metod na tymczasowe złagodzenie bólu, choć ich skuteczność i czas działania jest, na ogół, kwestią indywidualną.

Jedną z nich jest nałożenie rozgniecionego, suszonego goździka na bolący ząb, jednak skuteczniejszy jest olejek goździkowy, dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, którym smaruje się chory ząb lub dziąsło. Goździki mają właściwości przeciwzapalne i znieczulające, dlatego w pewnym stopniu mogą zredukować odczuwalny ból. Pomocne mogą okazać się także płukanki z ziół, na przykład z rumianku lub szałwii, wykonane domowym sposobem lub na bazie gotowych saszetek- Dentosept czy Septosan.

Ulgę w bólu zęba przynoszą także zimne okłady na policzek, które dzięki obniżeniu temperatury w okolicy bolącego zęba, spowalniają procesy zapalne i zapewniają kojący chłód.

Niektórzy polecają także okłady z wacika nasączonego wodą utlenioną, jodyną lub spirytusem, którego nakłada się bezpośrednio na chorego zęba.

Ponadto, niezbędne jest dokładne wypłukanie jamy ustnej z resztek pokarmu zalegającego na zębach i pomiędzy nimi. Zatkanie bolesnego miejsca powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz zęba, co potęguje odczuwalny ból oraz przyspiesza i zaostrza stan zapalny.

Jeżeli przyczyną bólu jest wyrastanie zębów mądrości, ulgę może przynieść ssanie kostki lodu lub delikatny masaż wilgotną szczoteczką w miejscu, w którym ósemka usiłuje przebić się przez tkankę dziąsła.

Częstą reakcją na ból zęba jest natychmiastowe sięgnięcie po środki przeciwbólowe w postaci tabletek, żelu lub gotowych płukanek dostępnych w aptece. Najczęściej stosuje się powszechnie dostępne tabletki, nas przykład Paracetamol, Ibuprom, Panadol, Apap, Ibuprofen, Nurofen czy Polopiryna. Łagodząco działają także żele– Pelogel, Capsigel czy Orajel oraz gotowy napar z szałwii.

W przypadku środków farmaceutycznych, ważne jest przestrzeganie dopuszczalnej dawki leku. Przedawkowanie tabletek lub nierozsądne łączenie środków o różnym składzie, spowodować może groźne konsekwencje, w tym także nieodwracalne uszkodzenie wątroby czy nerek.

Niestety, domowe sposoby na dokuczliwy ból zęba jedynie łagodzą nieprzyjemne objawy a nie niszczą przyczyny jego powstania. Dlatego w rezultacie, konieczna jest wizyta u dentysty i przeprowadzenie właściwego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *