Żel, maści, tabletki i antybiotyki na ból zęba

Żel, maści, tabletki i antybiotyki na ból zęba

Wiele osób zmagających się z bólem zęba sięga po środki przeciwbólowe, odwlekając w czasie wizytę u dentysty.

Obecnie w wielu punktach dostępne są bez recepty różnorakie medykamenty, gwarantujące ustąpienie dokuczliwych objawów. Najważniejsze aby nie przekraczać dopuszczalnej dawki leku. Najczęściej stosowany jest paracetamol w postaci tabletek: Apap, Panadol, Acenol czy Efferalgan oraz ibuprofen w formie pastylek: Nurofen, Ibuprom czy Ibum. Ponadto przyjmuje się kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę (Polopiryna, Aspiryn, Etopiryna) oraz mniej znane środki, jak na przykład Alka-Prim, Ascalcin, Aprofen czy Anapian.

Poza popularnymi tabletkami przeciwbólowymi zalecanymi nie tylko przy bólach zębów, ale także, na przykład, przy migrenie i gorączce, dostępne są również specjalne środku zwalczające wyłącznie dolegliwości zębopochodne: Diclac, Bolinet, Dentosept czy Antidol.

W walce z bólem zęba, pomocne mogą okazać się żele, maści, kremy i emulsje , nakładane bezpośrednio na chory ząb lub dziąsło. Zawierają one składniki znieczulające, które redukują dolegliwości bólowe oraz mają właściwości przeciwzapalne. Tego typu środki to między innymi: Dentinox, Lidodent, Rheumon, Pelogel, Capsigel czy Orajel.

Leki w postaci żelu stosuje się najczęściej w przypadku wyrastających zębów mądrości, ale również przy bólu związanym z wyrzynaniem zębów u niemowlaków, dla których przeznaczone są specjalne produkty, na przykład Baby Orajel.

Przed sięgnięciem po tabletki i żele przeciwbólowe, należy dokładnie zapoznać się z treścią dołączonej ulotki. Przedawkowanie leku, nawet tego w postaci maści, może skutkować groźnymi powikłaniami, na przykład uszkodzeniem wątroby lub nerek.

Jeżeli przyjmowane lekarstwa nie przynoszą ulgi w bólu to jest to sygnał narastającego zapalenia i martwicy miazgi zęba, mogącej rozprzestrzenić się na sąsiednie zęby. Wówczas konieczna jest wizyta u stomatologa, który zleci właściwe leczenie.

Dentysta może także przepisać odpowiedni antybiotyk na ból zęba. Bardzo silnym lekiem przeciwbólowym wydawanym na receptę jest Ketonal, podawany przy dolegliwościach bólowych o różnym źródle. Ponadto powszechnie stosowany jest Dalacin, skutecznie redukujący ból zębopochodny. Kuracja antybiotykowa to jedynie wstęp do właściwego zabiegu, mający przynieść ulgę pacjentowi do momentu rozpoczęcia leczenia, na przykład kanałowego.

Dolegliwości bólowe można łagodzić środkami farmakologicznymi, ale także domowymi sposobami, na przykład poprzez przyłożenie rozgniecionego goździka do bolącego miejsca lub zastosowanie zimnego okładu na policzek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *