Objawy i leczenie ropnego zapalenia okostnej

Objawy i leczenie ropnego zapalenia okostnej

Jedną z niezwykle dokuczliwych i bolesnych chorób zębów jest ropne zapalenie okostnej. Okostna to delikatna, silnie unerwiona tkanka pokrywająca kości szczeki i żuchwę. Ze względu na wrażliwe zakończenia nerwowe, reaguje dotkliwym bólem na wiele stanów patologicznych zęba.

Najczęstszą przyczyną powstania tej dolegliwości jest duży ubytek próchniczy lub martwa miazga zębowa. Stan zapalny okostnej może być także wywołany przez nieusunięty fragment korzenia złamanego zęba.

Objawem zapalenia okostnej jest, przede wszystkim, silny ból wokół źródła zapalenia, promieniujący w kierunku uszu, szyi i głowy, a także pojawienie się ogniska ropnego na dziąsłach. Ponadto pojawia się znaczna opuchlizna dziąsła i policzka oraz szczękościsk– ból uniemożliwiający szerokie otwarcie ust.

Do czasu wizyty u dentysty, silny ból można łagodzić tabletkami przeciwbólowymi i zimnymi okładami na policzek. Jednak do skutecznego zwalczenia szeregu dolegliwości towarzyszących zapaleniu okostnej, nie wystarczą jedynie środki znieczulające, nawet te najsilniejsze w formie antybiotyków.

Konieczne jest całkowite usunięcie przyczyny, która wywołała stan zapalny. W zależności od diagnozy stomatologicznej, niezbędne może okazać się leczenie kanałowe, choć w większości przypadków wykonuje się zabieg ekstrakcji zęba lub wyrwania korzenia.

Dlatego szczególnie ważne jest to, aby dbać o higienę jamy ustnej oraz na bieżąco leczyć wszystkie pojawiające się ubytki próchnicze, a także usuwać fragmenty kości i korzeni pozostałych po zabiegu wyrwania zęba.

W przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego, należy jak najszybciej pojawić się u dentysty. W przeciwnym razie, nie dość, że ból będzie się wzmagał, to dodatkowo może dojść do poważniejszych powikłań. Najlepiej już przy pierwszych dolegliwościach bólowych skonsultować się ze stomatologiem.

Nieleczony stan zapalny zęba może doprowadzić do powstania ropnia zęba, którego źródłem najczęściej jest próchnica. Silnym dolegliwościom bólowym, nasilającym się przy dotyku i gryzieniu, towarzyszy obrzęk, a nawet gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie ropnia, na ogół wiąże się z usunięciem chorego zęba. W wielu przypadkach niezbędne jest także nacięcie śluzówki w celu wykonania drenażu ropnia.

Pacjentom, u których zdiagnozowano ropień zęba, często przepisuje się specjalne antybiotyki wspomagające leczenie i ograniczające dotkliwy ból związany z tą dolegliwością. W przypadku niedostosowania się do zaleceń lekarza może dojść do nawrotu choroby, a ponadto wielu groźnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *