Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

Gdy leczenie zęba nie przynosi skutków, a większość jego powierzchni jest zajęta przez próchnicę albo gdy ząb wyrósł nieprawidłowo lub niecałkowicie naciskając na sąsiednie zęby, wówczas często konieczne jest wyrwanie zęba.

Już sama ekstrakcja zęba, niejednokrotnie wiąże się z strasznym bólem mimo zastosowania środków znieczulających. Jednak bolesność tego zabiegu to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest położenie zęba, budowa korzenia czy umiejętności stomatologa.

Usunięcie zęba wiąże się ze znaczną ingerencją w strukturę kości (szczęki i żuchwy) oraz dziąsła. Zatem naturalnym następstwem jest ból i lekki obrzęk w okolicy usuniętego zęba, trwający do 2-3 dni. Natomiast rana w zębodole powinna zagoić się w ciągu tygodnia. Jeżeli jednak po upływie tego czasu ból się nasila, pojawia się widoczny obrzęk dziąsła i policzka, a z rany wylewa się ropa- wówczas niezwłocznie należy udać się do dentysty.

Czasem powodem tych dolegliwości jest niecałkowite usunięcie zęba. W sytuacji, gdy fragment zęba pozostaje z dziąśle, konieczny jest ponowny zabieg.

Ból po usunięciu korzenia utrzymuje się na ogół dłużej niż po standardowej ekstrakcji zęba, co bezpośrednio związane jest z powstaniem większej rany i koniecznością rozcięcia fragmentu dziąsła w celu dokładnego usunięcia resztek korzenia.

Ból po usunięciu zęba może wynikać także z podanego znieczulenia w formie zastrzyku. W dziąśle, w miejscu wkłucia, pojawia się czasem bolesny krwiak utrzymujący się przez kilka dni. Nie wymaga on jednak interwencji stomatologicznej, ponieważ goi się i zanika samoczynnie.

W przypadku usunięcia zębów mądrości, ból po zabiegu utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż w przypadku wyrwania któregoś z pozostałych zębów. Trwa zazwyczaj kilka dni, przy czym dziąsło goi się nawet przez miesiąc. Wiąże się to z niekorzystnym ułożeniem ósemek i częstej konieczności założenia szwów po zabiegu. Krwawienie po wyrwaniu może być obfitsze a ból silniejszy.

Po wyrwaniu zęba bardzo łatwo o infekcję, dlatego przez pierwsze godziny po zabiegu nie powinno się jeść ani pić, natomiast później ograniczyć się do letnich napojów i półpłynnych potraw. W przeciwnym wypadku, ból po ekstrakcji będzie się wzmagał zamiast zelżeć, a ponadto możemy narazić ranę na działanie drobnoustrojów, co także związane jest z bolesnymi następstwami.

Aby zminimalizować ból po wyrwaniu zęba, można delikatnie przepłukiwać jamę ustną naparem z ziół– z szałwii czy rumianku. Ponadto dopuszczalne są zimne okłady na policzek, a także leki uśmierzające ból, na przykład Nurofen, Ibuprom czy Polopiryna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *