Dolegliwości przy wyrastaniu zębów mądrości

Dolegliwości przy wyrastaniu zębów mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości wyrastają na ogół między 16. a 25. rokiem życia. Dzieje się tak u większości osób, choć u niektórych ósemki mogą pojawić się w późniejszym wieku albo w ogóle.

Wyrzynanie zębów mądrości może przebiegać bezproblemowo, wręcz niezauważalnie, choć najczęściej towarzyszy temu szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Większość z tych symptomów wynika z nieprawidłowego ułożenia ósemek i braku miejsca w jamie ustnej do ich właściwego wzrostu. Wówczas wyrastają pod niewłaściwym kątem, uciskając sąsiednie zęby lub uwierając w policzek.

Dolegliwości towarzyszące wyrastaniu zębów mądrości to przede wszystkim ból dziąsła w okolicy wyrzynającego się zęba, promieniujący do uszu, czy gardła i migdałów, a także migrenowe, pulsujące bóle głowy. Pojawia się również zaczerwienienie i obrzęk dziąseł i silny ból w miejscu przebicia się zęba przez tkankę dziąsła, nasilający się przy dotyku, nacisku, gryzieniu i pochylaniu. Pojawia się także szczękościsk– dotkliwy ból przy otwieraniu ust.

Nieprawidłowo wyrośnięty ząb powoduje dyskomfort wewnątrz jamy ustnej, a nawet ból przy jedzeniu i mówieniu, ponieważ zahacza o wewnętrzną ścianę policzka i powoduje przygryzanie jego wewnętrznej tkanki podczas spożywania pokarmów.

Innymi, groźniejszymi objawami wyrastających ósemek jest gorączka, bóle stawów czy powiększenie węzłów chłonnych.

Prawidłowo wyrośnięte zęby mądrości mogą należycie spełniać swoje funkcje przez wiele lat, jednak ze względu na problematyczne położenie powodują trudności w zachowaniu higieny jamy ustnej. Są narażone na próchnicę i infekcje, mogące rozprzestrzenić się na sąsiednie zęby.

Leczenie ósemek bywa niemożliwe ze względu na ograniczoną dostępność a także nieskuteczne, ponieważ właśnie w okolicy ósemek gromadzą się trudne do usunięcia resztki jedzenia, będące częstą przyczyną nawrotów próchnicy i stanów zapalnych.

Aby załagodzić objawy wyrastających zębów mądrości można zastosować domowe sposoby uśmierzające dotkliwy ból. Jednym z nich jest przyłożenie zimnego kompresu do policzka lub ssanie kostki lodu. Pomocne jest także przepłukiwanie jamy ustnej naparem z ziół, na przykład rumianku, szałwii lub goździków. Ulgę przynoszą również chłodzące emulsje i żele nakładane bezpośrednio na bolące miejsce.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa pozostałych zębów oraz stałej ulgi od dolegliwości bólowych, często stosuje się ekstrakcję ósemek. Zabieg jest obarczony większym ryzykiem niż w przypadku usuwania któregoś z pozostałych zębów. Ponadto jest bardziej skomplikowany- wymaga odpowiedniego przygotowania, między innymi wykonania szeregu zdjęć rentgenowskich. Wyrywanie zębów mądrości może także prowadzić do groźnych powikłań, ze względu na silne krwawienie, dotkliwy ból i opuchliznę utrzymującą się do kilku dni po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *