Co pomaga na bolący ząb?

Co pomaga na bolący ząb?

W opinii wielu osób, jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest ból zębów. Chory ząb w początkowym stadium może powodować jedynie delikatny dyskomfort, jednak z upływem czasu, zazwyczaj staje się on źródłem tępego ucisku lub silnego pulsowania czy kłucia.

Przyczyny tego typu bólu mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to nieleczona próchnica, która powoduje nasilający się ból zęba przy dotyku i gryzieniu. Wówczas niezbędna jest wizyta u stomatologa, który usunie ubytek próchniczy, a powstałą lukę wypełni odpowiednim preparatem i zabezpieczy plombą. Możliwe, że konieczne okaże się leczenie kanałowe związane z czyszczeniem i wypełnianiem kanalików.

Częstą dolegliwością jest nadwrażliwość zębów, charakteryzująca się przeszywającym bólem przy kontakcie z gorącymi, zimnymi, kwaśnymi i słodkimi napojami i pokarmami. Ten krótki, ale intensywny ból wymaga odpowiedniej reakcji, a przede wszystkim właściwej profilaktyki. Jedynie systematyczna higiena jamy ustnej oraz stosowanie specjalnych preparatów może trwale złagodzić bolesne efekty wrażliwości zębiny. Konieczne jest używanie odpowiedniej pasty z zawartością wysokoprzyswajalnego fluoru. Nie bez znaczenia jest także technika szczotkowania zębów ruchami okrężnymi oraz stosowanie płynów do płukania ust i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Najczęstszą reakcją na ból zębów jest sięgnięcie po środki farmaceutyczne. W każdej aptece, a nawet w sieciówkach czy na stacjach benzynowych, dostępne są powszechnie stosowane tabletki przeciwbólowe, typu: Apap, Ibuprom, Paracetamol czy Nurofen. W przypadku wyjątkowo dokuczliwego bólu, lekarz może przepisać silny antybiotyk na ból zęba albo zalecić stosowanie chłodzących emulsji i żelu o właściwościach znieczulających, na przykład Lidodent, Capsigel czy Rheumon.

Alternatywą dla tabletek i maści są domowe sposoby na bolący ząb. Ulgę w cierpieniu mogą przynieść płukanki z ziół, na przykład z szałwii czy rumianku, ale także nałożenie olejku z goździka na bolące miejsce oraz zimne okłady na policzek.

Ból zębów i dziąseł może być skutkiem ropnego zapalenia okostnej. Wówczas, dolegliwościom bólowym promieniującym od zęba w okolice szyi, uszu i głowy, towarzyszy obrzęk policzka o pojawienie się ropy w dziąśle. Konieczna jest interwencja stomatologiczna związana z drenażem ropnia, a niejednokrotnie także z usunięciem chorego zęba.

Równie dokuczliwy jak ból zębów, może być także ból dziąseł, który jest jednym z objawów wyrzynania się zębów mądrości. Ósemki, z powodu braku miejsca w jamie ustnej na ich właściwy rozwój, wyrastają często pod niewłaściwym kątem uciskając sąsiednie zęby. Mogą także mieć problem z przebiciem się przez tkankę dziąsła, co potęguje ból, szczególnie przy dotyku.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się dokuczliwego bólu zębów, należy mieć na uwadze właściwą profilaktykę. Konieczne jest szczotkowanie zębów rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku; stosowanie płynu do płukania ust i nici dentystycznej. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta– ograniczenie spożywania słodyczy, kwaśnych owoców cytrusowych i napojów gazowanych. Natomiast w przypadku powstania dolegliwości bólowych, nie wolno ograniczać się do przyjmowania leków przeciwbólowych. Niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie uzyskamy fachową pomoc i właściwe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *