Bóle zębów przy dotyku, gryzieniu, schylaniu

Bóle zębów przy dotyku, gryzieniu, schylaniu

Ból zębów może być stały albo ujawnia się tylko w pewnych warunkach i pod wpływem działania określonych czynników zewnętrznych.

Ból zębów przy gryzieniu może mieć różnorakie podłoże. Częstym powodem tego typu dolegliwości jest nieleczona próchnica, niewidoczny gołym okiem ubytek próchniczy lub utrata części plomby czy pęknięcie zęba. W przypadku leczonych zębów, ból ten może oznaczać tzw. próchnicę wtórną. Wówczas konieczne jest ponowienie zabiegu wypełniania. Z kolei zęby leczone kanałowo reagują bólem przy gryzieniu wskutek rozwijającego się stanu zapalnego przy wierzchołku korzenia zęba, który uciska zakończenia nerwowe. W wielu przypadkach, konieczne okazuje się leczenie kanałowe- wyczyszczenie kanalików i wypełnienie ich odpowiednim preparatem. Jeżeli jednak miazga zębowa jest zdrowa, wystarczy na bolący ząb nałożyć wypełnienie i opatrunek.

Ostry ból zęba podczas nacisku wiąże się często z bólem przy dotyku. Jeżeli dolegliwość ta powiązana jest z obrzękiem dziąsła to może oznaczać stan zapalny miazgi zębowej. Wówczas dotkliwy ból nie minie samoistnie, a jedynym ratunkiem jest jak najszybsza wizyta u stomatologa, który przeprowadzi leczenie kanałowe i może także zlecić dodatkowe zabiegi.

Ból przy dotyku towarzyszy często wyrastaniu zębów mądrości. Szczególnie wówczas, gdy na łuku zębodołowym brak miejsca do prawidłowego ułożenia ósemki. W efekcie, wyrasta jedynie częściowo lub pod niewłaściwym kątem powodując ból. Dotyczy on szczególnie miejsca, w którym ząb przebija się przez tkankę dziąsła, choć może także promieniować.

Ból zębów podczas jedzenia może być związany z cofaniem się dziąseł, objawem charakterystycznym dla paradontozy i nadwrażliwości. Dolegliwości bólowe nasilają się w przypadku spożywania gorących, zimnych, kwaśnych i słodkich pokarmów.

Dolegliwości bólowe zębów nasilające się przy pochylaniu głowy mogą być symptomem zapalenia zatok albo zapalenia miazgi zębowej. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa, który może skierować pacjenta do laryngologa, jeżeli wykluczy, że źródłem bólu jest choroba zębów.

Z kolei, ból przy oddychaniu wiąże się z nadwrażliwością zębów, które reagują krótkim, przeszywającym bólem przy kontakcie z chłodnym, szczególnie mroźnym powietrzem. Dolegliwość ta może również dotyczyć zębów poddanych leczeniu. Wówczas dyskomfort utrzymuje się do kilku dni po wykonanym zabiegu stomatologicznym, na przykład plombowaniu czy leczeniu kanałowym.

Po zabiegu ekstrakcji zęba, poza bólem związanym z gojeniem się rany, może pojawić się nieprzyjemny dyskomfort przy wciąganiu powietrza oraz przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym- chodzeniu, bieganiu- który może spowodować otwarcie się rany i wzmożenie bólu. Dolegliwości mogą pojawić się także podczas leżenia, gdy zwiększa się ciśnienie w jamie ustnej, czego efektem jest pulsujący ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *