Ból po lekarstwie, zatruciu, leczeniu kanałowym, plombowaniu

Ból po lekarstwie, zatruciu, leczeniu kanałowym, plombowaniu

Ból zębów nie jest wyłącznie rezultatem niewłaściwej higieny jamy ustnej, ponieważ może być również następstwem leczenia dentystycznego.

Zęby po leczeniu stomatologicznym mogą reagować bólem w zetknięciu z gorącymi i zimnymi pokarmami lub mroźnym powietrzem. To objawy tak zwanej nadwrażliwości pozabiegowej zęba, która powinna minąć do dwóch tygodni. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustają, a wręcz nasilają się, to oznacza, że mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej i konieczne będzie zastosowanie leczenia kanałowego.

Ból zęba po plombowaniu, nasilający się przy dotyku i gryzieniu, zazwyczaj wynika z podrażnienia miazgi zębowej- silnie unerwionej tkanki zęba. Usuwanie próchnicy wiąże się bowiem z poddaniem warstw zęba działaniu wiertła dentystycznego i silnym borowaniem.

Dolegliwości bólowe po plombowaniu mogą również wynikać z niewłaściwego przeprowadzenia zabiegu. W tego typu przypadkach, ból oznacza zapalenie miazgi. Należy wówczas usunąć założoną plombę i zastąpić ją nowym wypełnieniem. Aby wyeliminować ból należy usunąć zepsutą miazgę, a w jej miejsce umieścić specjalną pastę, po czym uszczelnić wierzchnią warstwę  zęba. Niezbędne może okazać się leczenie kanałowe.

Ból po leczeniu kanałowym może być efektem niedokładnego wyczyszczenia kanałów. Silne dolegliwości i obrzęk po zabiegu wymagają ponownego  przeprowadzenia leczenia. Znów konieczne okaże się borowanie w celu usunięcia założonej uprzednio plomby oraz czyszczenie kanalików i nałożenie nowego wypełnienia i plomby. Dolegliwości bólowe nie ustąpią samoistnie, a ich ignorowanie może prowadzić do poważniejszych chorób i powikłań, na przykład rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na sąsiednie zęby.

Zatrucie zęba w gabinecie stomatologicznym wykonuje się aby zlikwidować ból związany z zapaleniem miazgi. Jest na ogół bezbolesny, choć niektórzy odczuwają pewien dyskomfort po zabiegu, który może utrzymywać się do dwóch dni. Jednak w przypadku użycia wysokiej jakości środków de witalizujących, można zminimalizować, a nawet wykluczyć ewentualne dokuczliwości.

Naturalnym następstwem zatrucia zęba jest oczyszczenie i wypełnienie kanałów, choć część pacjentów ignoruje zalecenia dentystów i odwleka w czasie kolejną wizytę w gabinecie, uważając, że wyeliminowanie bólu oznacza jednocześnie całkowite wyleczenie zęba. Jednak niemal na pewno doprowadzi to do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci bolesnego stanu zapalnego albo nawet tzw. resorpcji, czyli zanikania zęba.

Ból zęba po lekarstwie jest zazwyczaj chwilowy i niezbyt uciążliwy. Natomiast o  wiele groźniejszy w skutkach może okazać się brak kontynuacji leczenia i niedostosowanie się do zaleceń stomatologa w kwestii terminowości kolejnych wizyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *